Kladli jste si v životě někdy tuto otázku? Připadá vám, že hromosvod je jen zastaralý způsob ochrany před bleskem, anebo jde o zbytečný humbuk? Vždyť bouřka se nad vaší obcí přežene jen párkrát za rok a pravděpodobnost úderu blesku je tak minimální, že to nemá význam řešit? Kéž byste měli pravdu. Jenže s hromosvody je to jako s letadlem, jakmile se za letu objeví nějaká závada, letadlo se může se všemi pasažéry zřítit a nikdo to nepřežije. A u hromosvodu je to podobné – udeří-li náhodou blesk do vašeho domu (i s tou malou pravděpodobností), může jej zapálit anebo někoho usmrtit.

bouřkový blesk

Hromosvody Revize elektro revtech jsou konstruovány tak, aby jejich jímací tyč přečnívala nejvyšší bod samotné stavby, a aby k sobě přitáhla blesk. Ten pak sjíždí přesně podle předem daného scénáře po konstrukci hromosvodu a bezpečně končí v zemi, kde nikoho a nic neohrozí. Pokud na domě hromosvod není, blesk si pak může snadno najít jinou cestu, kudy doputuje do země, a ta může být velmi zrádná. Například zasáhne okenní parapety, okapové svody, kovová zábradlí, anténní kabeláž a další předměty, jimiž vás může usmrtit, anebo založit požár. Bleskový výboj dokáže zapálit strom, tak proč by to nedokázal s vaším domem?

bouřka na nebesích

Hromosvod musí být funkční

Hromosvody nejsou na domech nic platné, pokud jsou poškozené, a navíc mohou blesku dát příležitost zasáhnout místa, kam by se jinak obtížně dostával, například pokud bude vedení hromosvodu zkorodované a někde ztenčené či zcela přerušené, blesk pak může pokračovat v cestě skrze váš balkon nebo okno v obýváku. Právě z tohoto důvodu se vyplácí provádět revizní činnosti, podobně jako elektrikáři uskutečňují revize elektrických spotřebičů a rozvodů v domě. S prověřeným hromosvodem pak máte jistotu, že vás blesky neohrozí, a můžete uvnitř domu přečkat bouřku v poklidu, anebo můžete s klidem vyrazit na dovolenou, s vědomím, že se ve vašem domě v tomto směru nic nepřihodí.