Líbí se Vám plápolající světélko svíčky? Sledovat bezpečně hořící svíčku můžete ve skleněném svícnu, ozdobeném drátem propleteným do nejrůznějších tvarů. Drátováním se zdobí nejrůznější předměty, jako jsou hrnce, vejce, šperky nebo dokonce lahve vína. Dnes se podíváme, jak se drátují sklenice s širokým otvorem pro možné vložení svíčky. Budete potřebovat pouze zavařovací vymytou sklenici, bižuterní drát, štípačky a tenké kleště. Připravte si drát, kterým budete chtít zdobit sklenici a samotnou sklenici. Nejrůznější dráty a barvy drátů vhodné pro Vaši tvorbu naleznete v e-shopu Bižuterní dráty a drátěné šablony https://www.prima-obchod.cz/produkty/koralky/bizuterni-draty-a-dratene-sablony.

drát

Nejprve si vytvořte základ pro drátovanou pavučinu, tak že si odměříte dvakrát horní šíři sklenice plus tři centimetry navíc pro ukončení základu. Drát přeložte na polovinu a oba konce vzájemně propleťte. Tento pletenec přiložte pod hrdlo sklenice, obtočte jím sklenici a rozevřený konec drátu protáhněte okem na začátku drátu a stáhněte drát, tak aby nesklouzával ze sklenice. Rozevřený konec drátu protáhněte ještě jednou okem, pro zabezpečení a ze zbytku drátu vytvořte kleštičkami malého šneka. Toho přitlačte ke sklenici. Ustřihněte si zhruba metr drátu. Jeden konec drátu obtočením připevněte k vytvořenému základu. Druhý konec požijte pro ozdobné drátování. Volný konec drátu provlékejte vždy od spodu pod prvotní řadu, nyní základní řadu, asi jeden centimetr od místa kde drát začíná. Postupně budete vytvářet obloučky, které mohou připomínat šupiny kapra.

Vejce

Když máte první řadu hotovu, pokračujte druhou řadou, tak, že plynule přejdete na provlékání již vzniklých obloučků. Každý oblouček provlečte jen jednou v polovině obloučku. Vždy od spodu, příliš neutahujte drát, aby vznikl pěkný oblouček a maličká smyčka v místě provlečení drátu. Tímto způsobem nazdobte celou sklenici. Pokud je potřeba nastavit drát, pak vezměte nový drát a tři centimetry drátu připevněného již ke sklenici, vzájemně je propleťte a vytvořte z něj malého šneka, kterého přiložíte ke sklenici. Až budete mít sklenici celou pokrytou drátovými šupinami, je třeba drátování zajistit proti sesunutí. Poslední řada šupin, bude tedy končit až pod sklenicí a očka budete vytvářet menší, tak aby se drátovaná síť šupin stáhla pod dno sklenice a tím zajistila. Jakmile si osvojíte základní techniku drátovaní, pak se můžete směle pustit do složitějších technik drátovaného zdobení. Můžete si vyzkoušet zdobit také jiné předměty.