Jedním z problémů, se kterými se pediatři potýkají, je prudce se zvyšující nárůst dětské obezity. Ten je způsoben nejen nevhodnou stravou, ale především nedostatkem pohybu. A není to jen proto, že děti samy raději tráví dny na počítači. Problém je také v tom, že je rodiče již od útlého věku drží raději doma, aby se jim nic nestalo.

 

Abychom toto zvrátili, máme hned několik možností. Samozřejmě asi těžko zvrátíme obavy starostlivých rodičů, naštěstí to není to jediné, co pro své děti můžeme udělat. Pokud chceme, aby netrávily celé dny doma, můžeme je přihlásit do nějakého sportovního kroužku. Je pravdou, že téměř každý sport má svou mládežnickou obdobu. Zde se náš potomek může nejen zabavit, ale také si zlepšit kondici a účastnit se soutěží. Problém však je v tom, že naprostá většina z nich sportování po relativně krátké době vzdá.

 

mládežnický fotbalový zápas

 

Důvodem je především malá motivace – má pocit, že za tu námahu to rozhodně nestojí. A pokud jej do sportování budeme v této fázi nutit, obvykle se ještě více zatvrdí. Rozhodně to však ve většině případů nepovede k tomu, aby zabralo a mělo ze sportování radost. Jak tedy tento problém vyřešit?

 

V první řadě je nutné pečlivě vybrat sportovní odvětví, kterému se bude naše dítě věnovat. Například fakt, že je to kluk, neznamená, že jej bude bavit fotbal či hokej. Možná jej bude mnohem více lákat například lehká atletika. Je tedy nutné znát předem jeho zájmy a výběr s ním také prodiskutovat. Pokud jej daný sport nebude bavit, je velmi nepravděpodobné, že v něm vydrží.

 

nadějný mladý boxer

 

Další věcí, kterou můžete udělat, je podpora. To samozřejmě neznamená, že budete chodit na každý trénink, avšak soutěže či zápasy rozhodně navštěvujte, a ať už dopadne jakkoliv, rozhodně jej pochvalte a odměňte, neboť předvedlo nejlepší výkon, jakého bylo v dané situaci schopno – a to si ocenění rozhodně zaslouží.

 

Dívejte se s ním také na profesionální zápasy a soutěže. Tím povzbudíte jeho nadšení, neboť se mu tím připomene, co může dokázat. Jistě, bude to vyžadovat z vaší strany snahu, avšak věřte, že to váš potomek rozhodně nakonec ocení.