Ve třetím měsíci se miminko pomalu formuje do osobnosti, ještě více ho zajímá okolí. I Vy už jste překlenuli nejhorší období, jako bylo šestinedělí a už dokážete rozpoznat, proč Vaše dítě pláče a co mu chybí. Zaměřte se na Vaši domácnost, odstraňte věci, které jsou jemu nebezpečné. Cennosti, maličkosti, ostré předměty, které by mohl spolknout nebo si s nimi ublížit. Jde i o květiny, které mohou být pro miminko jedovaté. Výlety s kočárkem začnou být veselejší a prodlužovat se. Pozor na dětskou imunitu, není vyvinutá, a proto je třeba zvolit vhodné oblečení, aby se v létě nepřehřálo a v zimě mu nebyla zima.

 

Spící miminko

 

Také začíná čas návštěv u Vašeho pediatra a očkování miminka. Spánek je o pár hodin kratší a dítě dokáže být už delší dobu bdělé. Spí kolem 10 hodin denně. Pomalu můžete zkoušet natavit režim spinkání přes den, aby Vaše dítě šlo večer do postýlky unavené. Podporujte jeho hlavní spánek na noc. Ve dne si s ním hrajte, ukazujte mu nové věci, obrázky a hračky a pomozte mu poznat svět a rozvíjet.

 

Miminko třetí měsíc

 

Fyzické dovednosti začínají být vyspělejší. Je možné, že Váš kojenec se ve třetím měsíci bude snažit zkoušet překulit ze zad na bříško a povede se mu to. Můžete ho podpořit a v přetáčení mu lehce pomoci. Spojí ruce a dokáží si převzít předmět, který mu podáte. Hmat se stává významnou součástí poznávání okolního světa dítěte.

Společenský vývoj miminka je také důležitý. Rozpozná, kdo je pro něj důležitý a kdo je součástí rodiny. Usmívá se někdy i na cizí lidi, pokud si ze sebe dělají legraci.

Smyslový vývoj je zcela jinde než ve druhém měsíci života. Dívá se na svůj odraz v zrcadle. Poslouchá a ví, odkud jdou známé hlasy a vždy se přesvědčí otočením tím směrem, aby se ujistilo.

Pro miminko je důležité mazlení a bezpečí. Dejte mu najevo lásku a to, že jste tu pro něj kdykoliv, když se něco děje.