Je to poněkud paradox, ale je to přece jenom i realita. Mám na mysli skutečnost, že nikdo z nás není ani trochu nadšený, když ho rozbolí zuby, jenže současně se často zrovna nehrneme do návštěv u zubaře. Není nám sympatické ani jedno z toho, a tak to často odkládáme a odkládáme, dokud není pozdě. A teprve když je už ona bolest zubů k nevydržení a žádná babská rada nepomáhá, se rozhodneme obrátit na specialistu, tedy zajít k dentistovi. Který nám od toho pomůže a my pak často zase ignorujeme prevenci a péči, dokud to jednoho dne zase nezačne bolet. A často to tak praktikujeme tak dlouho, až už nic nepomůže a musí se provést vytržení neboli extrakce zubu Praha.

prořídlé zuby

Ovšem než na tuto dojde, je jenom na nás, zda a kdy se tak vůbec stane. Protože je odstranění problémů s chrupem do značné míry i v našich (laických) rukou. Když někdo chodí k zubaři na preventivní prohlídky a dbá na čistotu svého chrupu, má naději, že se mnoha problémům zdárně vyhne. A pomiňme nyní skutečnost, že jsou právě tito lékaři čím dál nedostupnější a mnozí z lidí už mohou využívat snad jedině pohotovost, když už je zle.

Kdo navštěvuje svého zubaře pravidelně, ale ví, že tu nejde jenom o ono zmíněné trhání zubů. Dentisté toho už dnes totiž umí daleko víc. Je logické, že umí plombovat, jak to uměli již dávno, ale ti dobří umí i další ‚kouzla‘ s naším chrupem, díky nimž nemusíme již od středního věku chodit s chrupem připomínajícím cedník nebo rozpadající se plaňkový plot. Dnes už zubaři umí vyrábět i různé tu více a tu méně dokonalé náhrady zubů, vyrábějí pacientům skvělé implantáty a podobně.

dokonalý chrup

A tak se vlastně nemusí nikdo bát, že by byl odsouzený k doživotní bolesti zkažených zubů nebo k využívání služeb kováře, který u nás trhal zuby v minulosti. A který by se dnes sháněl snad ještě složitěji než zubař. A je jenom škoda, že to tu není často bezbolestné tak ani onak. Že se někdy zbaví člověk bolestí zubů, ale pro změnu to pořádně ‚zabolí‘ jeho peněženku.