Do jeskyně se fotovoltaika nevyplatí

S trochou žertovné nadsázky jsme vám tímto podnadpisem chtěli naznačit, že k provozu fotovoltaických elektráren potřebujete slunce. Čím více, tím lépe, to je logické, ovšem uvědomme si, že žijeme v mírném klimatickém pásmu severní polokoule, což v praxi znamená nízký výkon zejména od října do března.

solární panely

Kromě úhlu slunečního svitu a cyklu západů a východů slunce má vliv na výkon fotovoltaiky i geografická poloha v rámci naší republiky. O této problematice se určitě vyplatí zvažovat lidem z jižní Moravy, která patří ke klimaticky nejteplejším a s nejdelším slunečním svitem. Poměrně dobře je na tom i oblast Hané, Polabí, jihočeský region, Opavsko, Lounsko a Žatecko. Méně slunce naopak očekávejte v západní polovině Čech, v Krušných horách, odkud přichází obvykle studená fronta a je zde více oblačných a zatažených dnů, než v jiných oblastech České republiky.

fotovoltaika na střeše

Jak je to s akumulátory

Na fotovoltaiku lze získat státní dotace a ty bývají nejvyšší u systémů, které využívají akumulátory pro uchovávání získané energie „na horší časy“, kdy nemá solární systém patřičný výkon. Fotovoltaika v Brně https://www.sunus.cz/fotovoltaicke-elektrarny konstruovaná tímto způsobem je výhodná v tom, že se čím dál více stáváte zcela nezávislými na dodavatelích energie, což při současných cenách energií není zanedbatelný důvod. Musíte si však nechat navrhnout takové řešení, aby se i po odečtení státní dotace vyplatilo v součinnosti s životností a pořizovací cenou akumulátorů. Pravdou je, že ceny akumulátorů jdou dolů a zlepšují se jejich parametry (podobně, jako např. u výpočetní techniky a další elektroniky), ale velmi záleží na tom, jaký postup vám profesionální firma nabídne. Nenechte se odbýt jednoduchým a rychlým návrhem, o problematiku se zajímejte do detailů a nechte si vše také řádně vysvětlit. Solidní firma vám to ostatně navrhne sama.