Pokud chceme prodávat prakticky cokoliv, potřebujeme místo, kde budeme své zboží před konečným prodejem zákazníkovi skladovat. To nemusí být však tak jednoduché, když vezmeme v úvahu, že mnoho produktů potřebuje speciální podmínky, aby si zachovaly své vlastnosti. Není tedy divu, že existují nejrůznější sklady a skladiště, kam si může obchodník své produkty uložit, než je bude nutné převézt na prodejnu, případně než je odprodá. Zde však nastává problém, a to jakým způsobem si tyto prostory opatřit. Tou asi nejsamozřejmější možností je koupě. Zde je výhodou, že dané prostory můžeme využívat přesně tak, jak potřebujeme, a v případě nutnosti je upravit. Navíc nemusíme platit nájem a můžeme zde mít prakticky cokoliv.

plné regály ve skladu

Na druhou stranu je potřeba uvážit, že ceny nemovitostí jsou velmi vysoké. To také znamená, že se bude jednat o velký zásah do rozpočtu, možná větší, než si zvláště menší firmy mohou dovolit. Navíc mnohdy zvláště firmy nemají takovou produkci, aby najednou naplnila byť i menší sklad. Co tedy v takovém případě dělat? Jednou z možností je pronájem skladu nebo jeho části. Jednoduše řečeno, zaplatíme někomu, kdo již sklad vlastní za to, že zde budeme moci mít uskladněné své výrobky, než pocestují na prodejnu nebo k zákazníkovi.

bližší pohled na regál skladu

Výhodou je, že se nemusíme o onu nemovitost nijak starat. Pokud se zde něco poškodí, je na majiteli, aby zjednal nápravu. Samozřejmě, pokud jsme ono poškození způsobili my, může po nás (oprávněně) chtít úhradu nákladů, avšak vše bude zařizovat on. Dále to také znamená, že pokud nám přestane onen sklad vyhovovat, případně pokud s podnikáním skončíme, jednoduše ukončíme smlouvu. Nemusíme se starat o to, co bude se skladem dál. To znamená o starost méně.

Ovšem všechno samozřejmě tak růžové není. Předně zde nemůžeme nic měnit, i kdyby to bylo k dobru věci. Také musíme pravidelně platit určitou částku, což je také nápor na rozpočet. Je tedy dobré nechat si vypracovat analýzu, která nám řekne, která varianta je pro nás vhodnější. Tak uděláme správné rozhodnutí.