Také milujete retro styl a některé specifické předměty, které vás s ním spojují? Mohou to být koberce, nábytek, závěsy, záclony, elektronika, lustry, oblečení, ale také sluneční brýle. Některé brýle skutečně retro stylem ožívají, mají podobný tvar obroučků, jako ze sedmdesátých let minulého stolení, ale co je podstatné, jsou zcela odlišného materiálového složení.

retro styl

Současnou technologii výroby slunečních brýlí tu nezmiňujeme náhodou. Máte-li totiž touhu vyniknout mezi lidmi nějakým retro doplňkem, a budou-li to zrovna brýle proti slunci, ponechejte v šuplíku ty staré, vyrobené v té době, a noste jen ty moderní, které retro styl připomínají pouze tvarově.

UV filtr

Staré sluneční brýle Luxbryle.cz se vyráběly pouze z tmavého plastu, který měl za úkol ztmavit zorný úhel pohledu a snížit jas. Tím se sice zraku trochu ulevilo, že bylo možné pozorovat předměty osvětlené prudkým sluncem, ale skrytým nebezpečím se stalo neviditelné ultrafialové záření. S tím si náš zrak neporadí a sluneční brýle navíc způsobovaly to, že díky tmavému sklu rozšířily zornice a do očí tak pronikalo ještě více UV záření, než kdybychom venku přirozeně mžourali a oči intuitivně přivírali.

sluneční brýle

Paradoxně tak staré brýle přispívají https://www.novinky.cz/vase-zpravy/stredocesky-kraj/nymburk/5316-46458-v-prerovskem-muzeu-je-k-videni-i-prvni-kolo-vyrobene-laurinem-a-klementem.html k poškození zraku, nikoli k jeho ochraně. Máte-li doma ještě někde v zásuvce staré brýle, tak je tam nechte, nebo je položte na stůl či na poličku jako dekorativní předmět, ale na obličej si je nasazujte jen v domácnosti nebo na nějaké retro párty, např. na retro pyžamovém plese. Tam se budou perfektně vyjímat, budete hvězdou večera a hlavně zůstanou vaše oči v bezpečí.

Až budete kupovat brýle proti slunci pro běžné nošení, zajímejte se tedy nejen o jejich vzhled, tvar obroučků a módní styl, ale zejména si zjistěte, jaký UV filtr výrobek obsahuje, a jak váš zrak chrání v průběhu běžného letního dne, a třeba i v zimě na horách, kdy slunce ozařuje napadaný sníh a UV záření je tam velmi intenzivní.