Dnes není problém zajít do obchodu a draka si koupit, ale vyrobit si ho – to už chce trochu odvahy a odhodlání. Radost pak jistě bude o to větší, když se dráček vznese k obloze do mraků a oblaží nás svým úsměvem, který jsme mu sami namalovali.

Co budeme potřebovat:

 

  • dvě úzké lehké laťky

  • jednobarevný balicí papír

  • nůžky, nožík

  • lepidlo

  • pastelky, barvy nebo fixy

  • krepový papír

  • přírodní provázek (klubko)

 

Dřevěné laťky nebo tyčky si zakoupíme v obchodech pro modeláře nebo kutily, balicí papír v papírnictví. Vybírat a nakupovat se dá také přes internet, kde je větší nabídka, ale lépe je tento materiál si vybrat přímo v obchodě. Délku latěk zvolíme podle toho, jak velikého draka chceme mít.

papírový drak

Máme-li vše nachystané a po ruce, můžeme se pustit do vyrábění. Nejdříve si jednu kratší i druhou delší laťku na obou jejich koncích nařízneme – uděláme zde malé drážky. Stejně tak vytvoříme drážku i uprostřed té kratší laťky a cca v první třetině té delší. V těchto drážkách spojíme laťky do kříže a zafixujeme je provázkem, aby pevně držely. Bude to základ konstrukce pro draka. Poté po obvodu vedeme provázek do drážek na koncích latěk, a tak konstrukci zpevníme. Vytvoříme tím tvar obličeje draka. Konstrukci položíme na balicí papír a obkreslíme ji tužkou tak, že nad provázkem bude asi o 2 cm přečnívat. V rozích (u drážek) vystřihneme papír do tvaru „v“, abychom tuto přečnívající část po namalování očí, nosu a úsměvu přeložili, natřeli ji lepidlem a přes provázek po obvodu draka přelepili.

Potom se pustíme do vodicího provázku, kterým budeme draka manipulovat a držet, aby nám vzlétl a neuletěl. Na postranní drážky kratší laťky se přiváže z lícové strany draka provázek (o trochu delší než je délka laťky). Totéž provedeme s provázkem u té druhé laťky. Oba přivázané provázky chytneme nad zafixovanou částí draka a zde navážeme onen vodicí provázek, který můžeme mít namotaný na cívce nebo klacíku.

podzimní pouštění draka

Nakonec zbývá ještě vyrobit drakovi ocas a třeba i třásně z krepového papíru na uších a vlasech. Ocas se dá vytvořit z nastříhaných delších pruhů krepového papíru nebo se na provázek naváží mašličky z balicího či krepového papíru. Zakončí se krátkými třásněmi. Měl by být asi dvakrát delší než drak. Nyní si už stačí jen popřát správný vítr a ať drak hezky létá!