Hubnutí je proces, do kterého se za život pustí téměř každý z nás. Hubnutí ze začátku znamená nastudování různých faktů ohledně potravin, pohybu, zdraví a celkově fungování našeho těla. Aby ale hubnutí neznamenalo jen nudné studování, pojďme se podívat na několik zajímavých faktů ze světa hubnutí.

hubnutí

Trpíte obezitou? Pak byste měli vědět, že obezita je rizikovým faktorem u několik druhů rakoviny. Stačí ztratit pouhých 5% tělesné hmotnosti, aby se riziko výrazně snížilo. Studie, kterou prováděla Univerzita v Minnesotě prokázala, že lidé, kteří mají neorganizované a neuspořádané prostředí, kde pracují, daleko častěji jedí nezdravé jídlo než ti, kteří mají své pracovní místo uspořádané. BMI neboli body mass index je ukazatel vaší tělesné hmotnosti. Díky němu si můžete zjistit, zda trpíte obezitou, máte pouze nadváhu nebo je vaše váha ideální. Ukáže vám také, kdy už vaše váha není zdravá a trpíte podváhou. Zjistit si tuto skutečnost můžete pomocí BMI kalkulačky. Hodně lidí s morbidní obezitou podstoupí bariatrickou operaci, která jim dá šanci začít nový život. Zajímavé je, že téměř 90 % pacientů, kteří tuto operaci podstoupilo, řekli, že po operaci se změnili jejich chuťové pohárky a nedokázali si již jídlo tak vychutnat.

váha

Pokud zhubnete a budete si udržovat zdravou váhu, snížíte u sebe výrazně riziko rozvoje artritidy. V první polovině 20. let byli cigarety brány jako pomocník k hubnutí. Naštěstí se již v druhé polovině tohoto století prokázalo, že cigarety vám nadělají více škody než užitku.Pokud jste ve stresu, může to ztížit proces vašeho hubnutí. U někoho stres působí tak, že ztrácí chuť k jídlu. U jiných naopak tak, že jeho tělo začne toužit po tučných jídlech a jídlech bohatých na rychlé cukry. Taková jídla mají na nás uklidňující efekt. Hormony, které se vám do těla vyplaví vlivem stresu, mohou také napomáhat k většímu ukládání tělesného tuku.